EuroExpert

Oględziny pojazdów zabytkowych i kolekcjonerskich

Home »  Oględziny pojazdów zabytkowych i kolekcjonerskich

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wycena wartości pojazdów zabytkowych kieruje się specyficznymi, odrębnymi zasadami. W Polsce brakuje niestety katalogów do wyceny wartości zabytków, a programy eksperckie nie uwzględniają takich aut, co powoduje niekiedy trudności w ich wycenie. Dlatego z pomocą przychodzą rzeczoznawcy naszej firmy Euroexpert.

Aby dokonać miarodajnej wyceny pojazdu zabytkowego, niezbędne jest najpierw przeprowadzenie jego oględzin. Obejmują one tak zwane badanie stanowiskowe, które polega na zbadaniu poszczególnych zespołów oraz elementów samochodu ustawionego na stanowisku gwarantującym dostęp do poszczególnych jego części. Ma ono na celu identyfikację pojazdu i ustalenie klasy jego stanu, oryginalności oraz ukompletowania. 

Identyfikacja i ocena pojazdu zabytkowego oraz kolekcjonerskiego

Kolejny, bardzo ważny etap stanowi identyfikacja, która wykonywana jest w taki sam sposób, jak dla wszystkich innych pojazdów, lecz w nieco szerszym zakresie. Wymaga bowiem zbadania wszystkich oznaczeń, takich jak numery identyfikacyjne – ramy, nadwozia lub podwozia w starszych autach. Numer silnika i oznaczenia na bloku silnika bardzo często stanowią jedyne źródło informacji na temat jego parametrów, w związku z czym niezwykle ważne jest ich odszukanie.

Informacje ustalone przez naszych ekspertów w wyniku identyfikacji pojazdu zabytkowego lub kolekcjonerskiego pozwolą na określenie noty stanu, co ma istotny wpływ na wartość samochodu. 

Zakres naszych działań obejmuje także ocenę pojazdu min. do wyceny wartości pojazdu kolekcjonerskiego, która to jest przeprowadzana w celu przypisania go do jednej z pięciu not stanu. W kwestii oceny pojazdu zabytkowego uwzględnia się m.in. stan lakierniczy, stan blacharski, tapicerkę, stan elementów chromowanych, stan i oryginalność szyb, klosze reflektorów, zużycie pojazdu lub dokładność odrestaurowania.

Stosujemy powszechnie uznawaną na całym świecie klasyfikację, która jest zgodna z podziałem i nomenklaturą wykorzystywaną w profesjonalnych katalogach notowań wartości pojazdów zabytkowych. Dokonanie rzetelnej oceny oraz prawidłowe zaklasyfikowanie samochodu do danej klasy pozwala na wycenę wartości pojazdu zabytkowego np. w przypadku szkody na potrzeby określenia wysokości odszkodowania lub do ubezpieczenia autocasco. Ile kosztują oględziny samochodów zabytkowych i kolekcjonerskich? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziesz w dziale „cennik”.