EuroExpert

Wycena pojazdów sprowadzonych z zagranicy

Home »  Wycena pojazdów sprowadzonych z zagranicy

Z pozoru może wydawać się, że określenie rzeczywistej wartości pojazdu jest potrzebne jedynie do sprzedaży auta, aby wiedzieć, jaką kwotę wyliczyć, chcąc pozostać bez straty. W rzeczywistości istnieje jeszcze kilka powodów, dla których warto ją prawidłowo określić. Inną przyczyną jest wyliczenie sumy ubezpieczenia AC, do której należy dodać wycenę z rzeczywistą wartością pojazdu. Takiej wyceny dokonuje się także w przypadku pojazdów kolekcjonerskich i zabytkowych, które ze względu na niewielką ilość egzemplarzy dostępnych na rynku dość ciężko wycenić. Poza tym, pojazdy mające powyżej 30 lat, z odpowiednią opinią od rzeczoznawcy, zwolnione są z opłaty akcyzowej (wówczas cło jest mniejsze). Ma to znaczenie w szczególności w przypadku sprzedaży takich aut, ich ubezpieczenia czy wystawienia na aukcję. Następną przyczyną, dla której warto dokonać wyceny, jest powypadkowe pozyskiwanie odszkodowania za uszkodzony pojazd od sprawcy wypadku komunikacyjnego, co jest szczególnie istotne w trakcie postępowania sądowego. Jest to również ważne przy wycenie pojazdów sprowadzanych z zagranicy w celu zadeklarowania ich wartości i opodatkowania akcyzą przez Urząd Celny. Koniecznie musimy dodać, że przy wycenie wartości pojazdu zagranicznego trzeba uwzględnić opłacenie podatku akcyzowego, szczególnie dla pojazdów o pojemności silnika powyżej dwóch litrów, gdzie akcyza wynosi 18,6%. Warto zwrócić się o pomoc do rzeczoznawcy, który przygotuje opinię wskazującą wartość zakupionego pojazdu – często dużo mniejszą niż obliczoną samodzielnie za pomocą specjalnych kalkulatorów online. W ten sposób można liczyć na obniżenie akcyzy.

Wycena aut sprowadzanych z zagranicy – czy warto?

W przypadku wartości pojazdu znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej bez podania przyczyn zmiany opodatkowania czy nieudzielenia odpowiedzi na temat jego wysokości bądź też niedokonania zmiany opodatkowania, organ podatkowy dokonuje samodzielnego określenia wysokości podstawy opodatkowania według cen rynkowych. W takim przypadku podatnik nie tylko może stracić na wartości sprzedaży pojazdu, ale również ponieść karę za nieuzasadnione wpisanie niewłaściwej wartości rynkowej. Z tego względu warto skorzystać z usług wyceny pojazdu sprowadzanego z zagranicy.

Aby prawidłowo określić wartość rynkową pojazdu lub odbiegającą od niej w przypadku zmian, jakie zaszły w budowie samochodów używanych pochodzących z zagranicy, a także prawidłowo uzasadnić zmiany w wycenie podczas opodatkowywania akcyzą przez Urząd Celny, warto skorzystać z usług specjalisty w dziedzinie rzeczoznawstwa samochodowego. Jest to szczególnie korzystne rozwiązanie, gdyż prawidłowe wyliczenie rzeczywistej wartości pojazdu chroni podatnika przed potencjalnymi sankcjami finansowymi wynikającymi z nieprawidłowego wyliczenia czy uzasadnienia. W trakcie wykonywania takiej wyceny podatnik nie jest narażony ani na straty wynikające z zaniżenia takiej kwoty, ani nie ma ryzyka poniesienia dodatkowych kosztów wynikających z kar nałożonych przez organ podatkowy. Firma Euroexpert z siedzibą w Szczecinie podejmuje się profesjonalnych wycen pojazdów nowych, używanych oraz zabytkowych według cennika usług rzeczoznawcy samochodowego.