Jeśli Twoje auto zostało uszkodzone w wyniku wypadku komunikacyjnego, powinieneś zgłosić szkodę do zakładu ubezpieczeniowego, czy to z ubezpieczenia OC, czy też AC. Wówczas możesz liczyć na pokrycie kosztów naprawy przez firmę ubezpieczeniową. Oszacuje ona wartość naprawy i na tej podstawie wypłaci Ci odszkodowanie. Ponadto jeśli brałeś udział w wypadku samochodowym, a Twój pojazd uległ uszkodzeniu, firma ubezpieczeniowa może zdecydować się na wydanie decyzji o szkodzie całkowitej pojazdu. Oznacza to, że firma ubezpieczeniowa zdecydowała, że Twoje auto nie jest warte naprawy. Ale co to znaczy i jakie czynniki są brane pod uwagę? Zawsze warto wiedzieć, jak firmy ubezpieczeniowe wyceniają auta, żeby mieć świadomość, o jakiej wysokości odszkodowanie można się starać. Warto też sprawdzić wartość takiej naprawy i wartość auta, żeby wiedzieć, czy wycena zakładu ubezpieczeniowego nie jest za niska.
Obliczenie całkowitej wartości utraty samochodu nie jest łatwe i może się znacznie różnić w zależności firmy ubezpieczeniowej. Ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób oblicza się wartość pojazdu, ponieważ może to pomóc w wynegocjowaniu lepszej wypłaty odszkodowania. Może również dostarczyć informacji, dlaczego możesz nie otrzymać wystarczającej ilości pieniędzy, aby zapłacić za naprawę.
Rzeczywista wartość pojazdu
Gdybyś mógł sprzedać swój pojazd na kilka minut przed wypadkiem, ile pieniędzy mógłbyś za niego otrzymać? Większość tradycyjnych firm ubezpieczeniowych decyduje, że nie warto naprawiać pojazdu, jeśli naprawy będą kosztować więcej niż pewien procent wartości uszkodzonego samochodu, zazwyczaj około 70–80%.
Jakie czynniki są brane pod uwagę w wycenie? Niektóre firmy ubezpieczeniowe używają do określenia rzeczywistej wartości i całkowitej wartości straty Twojego pojazdu takich danych jak: rocznik auta, marka, model, przebieg oraz fizyczne zużycie. Jeśli Twój pojazd jest stosunkowo nowy i w doskonałym stanie, to oczywiście pomoże Ci uzyskać wyższą wartość rzeczywistą niż w przypadku, gdy Twój samochód jest stary i zużyty. Jeśli Twoje auto jest starsze i w kiepskim stanie, istnieje całkiem duża szansa, że firma ubezpieczeniowa ustali, że nie warto go naprawiać.
Co wpływa na wycenę?
Firmy ubezpieczeniowe korzystają z własnego oprogramowania do obliczania rzeczywistej wartości pojazdów. Jako punkt odniesienia można dokonać takiej wyceny w innych sposób. Co brać pod uwagę? Częścią tego procesu jest sprawdzanie lokalnych ogłoszeń o sprzedaży auta. Pojazdy na sprzedaż mogą być wykorzystywane jako podstawa do ustalenia wartości Twojego auta. W połączeniu ze zdjęciami i opisami parametrów poszczególnych aut z pewnością dadzą one pewne rozeznanie w kwestii trendów cenowych i tego, na co zwraca się obecnie uwagę – przynajmniej według innych sprzedawców. Z drugiej strony pamiętaj, że oferty te obrazują oczekiwania sprzedawców i niekoniecznie przekładają się na realną wartość i chęć zakupu przez kupujących, a to, że dane ogłoszenie zniknęło, wcale nie oznacza, że faktycznie doszło do zmiany właściciela. A jeśli doszło – nie oznacza, że nie było przy tym negocjacji cenowych.
Wszystkie wystawione ostatnio rachunki za naprawę są również wykorzystywane do obliczenia. Nowy silnik, nowa skrzynia biegów, nowe opony – wszystko to może mieć wpływ na wycenę auta.
Wycena pojazdu kolekcjonerskiego, zabytkowego
Samochody kolekcjonerskie, w tym pojazdy zabytkowe nie zawsze są prawidłowo wyceniane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Samochody starsze niż 25 lat coraz częściej stają się kolekcjonerskimi pojazdami, które zachowane są często w stanie lepszym niż współczesne, codzienne pojazdy. Wycena wartości pojazdu zabytkowego nie jest prosta i nie można wykonać jej na podstawie standardowych programów tak, jak dla samochodów młodszych. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie biorą pod uwagę tego, że wartości samochodów kolekcjonerskich, historycznych lub zabytkowych w pewnym momencie rosną. Wycena wartości samochodu zabytkowego do AC to również często bardzo potrzebny dokument. Wycena wartości do AutoCasco pozwala na prawidłowe określenie sumy gwarancyjnej ubezpieczenia i zabezpiecza np. przed zbyt niską wypłatą odszkodowania po wystąpieniu szkody komunikacyjnej.
Wycena pojazdu online
Prosta wycena przez internet – czy wystarczy? Z pewnością taka wycena pomoże w uzyskaniu informacji na temat ceny, której faktycznie możemy się spodziewać za auto. Jak odbywa się taka wycena? Należy wypełnić formularz online. Wcześniej trzeba więc przygotować wszystkie dane pojazdu i możliwie dokładnie opisać jego stan, wygląd oraz wyposażenie. Zdecydowanie należy także dodać zdjęcia – i to najlepiej kilka. Oczywiście fotografie powinny obejmować zarówno zewnętrzny wygląd auta, jak i jego wnętrze – to pozwoli uniknąć ewentualnych późniejszych niejasności. Musisz się jednak liczyć z tym, że wycena auta przez internet nie będzie wyznacznikiem ceny ostatecznej. Ta zawsze pojawi się dopiero po faktycznym obejrzeniu pojazdu na żywo i po odbyciu jazdy próbnej.