EuroExpert

Wycena utraty wartości rynkowej

Home »  Wycena pojazdu »  Wycena utraty wartości rynkowej

Utrata wartości rynkowej dotyczy pojazdów, które uległy zniszczeniu w wyniku kolizji lub wypadku. Właściciel pojazdu może się wówczas ubiegać o odszkodowanie. Jego wysokość ustala ubezpieczyciel po wyliczeniu, jak bardzo auto straciło na wartości. Warto wiedzieć, jak się to odbywa, aby nie doszło do zaniżenia kwoty odszkodowania.

Co zrobić, aby wykonać wycenę utraty wartości rynkowej?

Wycena utraty wartości rynkowej wydaje się prosta do wykonania. Wpływa na nią jednak wiele czynników. Konieczna jest wycena pojazdu przed wypadkiem i ocena kosztów naprawy zniszczeń. Na podstawie tych wartości ubezpieczyciel ustala, jak bardzo spadła wartość pojazdu, co ma bezpośredni wpływ na wysokość odszkodowania. Trzeba wziąć przy tym pod uwagę wiele czynników, które mogą decydować o tym, jakie będą ostateczne kwoty.

Co wpływa na wycenę wartości rynkowej samochodu?

Rodzaj zniszczeń to kluczowa sprawa podczas oceny szkód. To samo uszkodzenie w różnych pojazdach inaczej wpływa na ostateczne wyliczenie. Z tego względu typ pojazdu, rok produkcji czy obecność niestandardowych funkcji również mają znaczenie. W przypadku pojazdów tańszych i popularnych wartość zmienia się inaczej niż w ekskluzywnych modelach. W inny sposób wycenia się również pojazdy zabytkowe i kolekcjonerskie. Istotną rolę odgrywa nie tylko wielkość zniszczeń, ale też ich wpływ na sprawność samochodu. Im bardziej uszkodzenia są zauważalne, tym większa utrata wartości rynkowej.

Utrata wartości rynkowej a koszty naprawy

Po wypadku można ubiegać się o zwrot kosztów naprawy z ubezpieczenia sprawcy zdarzenia. O tym wie większość osób, ale nie każdy ma świadomość, że odszkodowanie z tytułu utraty wartości rynkowej pojazdu to zupełnie inna kwestia. Choć wiąże się z koniecznością dokonania napraw, to jego wpływ na wartość pojazdu po kolizji może być różny. Warto więc ubiegać się o tę rekompensatę. Pozwoli ona odzyskać część pieniędzy, które traci się podczas sprzedaży auta po wypadku.

Czy trzeba wiedzieć, jak wycenić pojazd?

Wiedza na temat tego, jak wygląda wycena pojazdu, nie jest niezbędna. Zwykle zajmuje się tym ubezpieczyciel. Warto jednak skorzystać z pomocy w ocenie, aby uniknąć zaniżenia kwoty odszkodowania. W tym pomoże